Śniadanie na Trawie: podsumowanie

Tysiące mieszkanek i mieszkańców Torunia, turystów, turystek, dzieci i psów na 1500 m2 naturalnej trawy. 10 firm, 8 organizacji pozarządowych, 2 szkoły, 2 jednostki samorządowe, 18 producentów i producentek naturalnej żywności i rękodzieła, 2 grupy capoeiry, 1 szkoła tańca, 1 grupa cyrkowa, 1 muzeum, 1 wydawnictwo, 1 rower z kawą, Lasy Państwowe, Parki Krajobrazowe, 25 muzyków i 290 niecierpków. Tak w skrócie wyglądało dziewiąte Śniadanie na Trawie.

4 czerwca 2016 roku, sobotni wieczór. Toruń się bawi. Ogródki przed restauracjami pełne gości. O tej porze Rynek Nowomiejski byłby już zielony. Na Staromiejskim nawet nie zaczynamy. Ciężarówki z trawą nie mogą tu wjechać, zaplanowaliśmy transportowanie trawy koparko-ładowarką z ulicy Chełmińskiej. O godzinie 23 podjeżdżają dwie ciężarówki wyładowane paletami. Budzą zainteresowanie, a nawet pewną niechęć: ulica tętni życiem, tłum zmierza w kierunku Rynku, przed jednym z klubów stoi grupa dziewcząt, obchodzących wieczór panieński koleżanki, co chwilę ktoś kupuje zapiekankę w pobliskim barze, jeżdżą rowerzyści, a my tu ciężarówkami zastawiamy ulicę…

Kiedy zaczęliśmy wozić trawę na Rynek, niechęć zmienia się w zaciekawienie. Ludzie dopytują, co to za trawa, dziewczyny chcą się przejechać koparką, robią sobie pamiątkowe zdjęcia. Na sukcesywnie powiększającej się zielonej plamie na Rynku zaczynają pojawiać się pierwsi goście. Ostatnie rolki trawy zostają rozłożone około 5 rano. O 6 wjeżdżają pierwsze samochody naszych partnerów.

Tegoroczne Śniadanie na Trawie organizowaliśmy po raz kolejny z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i z CPP Toruń Pacific (Płatki są z nami od początku!). Tradycyjnie wsparł nas EDF i APRO. Bednarscy zaprezentowali najnowsze hybrydowe Toyoty. Na nasze Śniadanie powróciło Starostwo Powiatowe. Po raz pierwszy na udział zdecydował się Ekoinstal, oferujący panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Od kiedy dowiedzieliśmy się, że w Bydgoszczy powstanie sklep IKEA wiedzieliśmy, że to idealny partner Śniadania: Ikea przywiozła na trawnik kilkanaście leżaków, foteli, częstowała „zrównoważoną” lemoniadą i kanapkami, organizowała konkursy, wysiewanie sałaty… Za pomocą specjalnego roweru można było sprawdzić, ile energii potrzebuje zwykła żarówka, a ile LED. Ekipa Leroy Merlin znowu udowodniła, że są nie tylko ekspertem w sadzeniu roślin, ale także w prowadzeniu warsztatów z dziećmi. 290 niecierpków i innych roślin zostało posadzonych profesjonalnie, bez przepychania, a dzieci — z roślinami w doniczkach — instruowały później rodziców, że „niecierpek nie cierpi, jak jest za dużo światła i nie cierpi być suchy”. Na stanowisku Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych dzieci i dorośli, którzy zwyciężyli sadzonki drzew, także otrzymywali konkretne wskazówki, jakie warunki należy zapewnić drzewom, aby szybko rosły.

Na stanowiskach Parków Krajobrazowych, Urzędu Marszałkowskiego i Starostwa Powiatowego można było otrzymać ulotki, książki, balony i inne „fanty”, WSB i Technikum Menadżerskie zapraszały do udziału w konkursach, animacjach, odpoczynku w strefie „Chill”. Piotr Majewski, który — jak co roku — prowadził imprezę, rozmawiał z wykładowcami WSB, dr. Zdzisławem Preisnerem i Izabelą Lewandowską na temat podróży i zakładaniu biznesu. Zrównoważone miasta to mniej samochodów, dobra komunikacja miejska, ale także możliwość bezpiecznego poruszania się na rowerach czy rolkach. Te alternatywne „środki transportu” można było zobaczyć, przymierzyć, wypróbować, umówić się na jazdę próbną czy też naukę jazdy w namiocie Dzięgiel Sport. Łąka, czy też trawnik, to idealne miejsce na gry planszowe czy karciane. Grajfer je wypożyczał, tłumaczył zasady, pomagał rozgrywać pierwsze partie. Wydawnictwo TAKO prowadziło zajęcia związane z książką „Morze” oraz Książkami Jutra („Co to właściwie jest demokracja”, „Oto jest dyktatura”). Można je było na miejscu zobaczyć (a warto! ) i kupić. W czasie Śniadanie na Trawie odbył się też finał akcji Kilometry Dobra: Fundacja Kot zbierała złotówki na wsparcie kocich szpitali. W terenowym oddziale Muzeum Toruńskiego Piernika pieczono pierniki, z Fundacją Zdrowego Życia wytwarzano zdrowe słodycze. Jak zawsze wsparł nas Manekin. Nikt na Śniadaniu nie powinien być głodny!

Obejrzyj wideorelację

 

Śniadanie na Trawie to wydarzenie, na którym spotykają się wszystkie trzy sektory: administracja, biznes oraz organizacje pozarządowe. Pierwszy raz przyjechała do nas reprezentacja Greenpeace, która przygotowała zajęcia związane przede wszystkim z programem „Adoptuj pszczołę”, ale nie obyło się bez pytań o Puszczę Białowieską i … możliwość utworzenia toruńskiego oddziału organizacji. Aktywistki Amnesty International działają w Toruniu od lat i to bardzo prężnie, co udowodniły podczas pikniku. Jak to się stało, żei AI nie pojawiło się do tej pory na Śniadaniu? Polska Akcja Humanitarna jest z nami od lat. W przystępny sposób, za pomocą gier czy wielkoformatowych puzzli, tłumaczy najbardziej skomplikowane kwestie, jak choćby wpływ zmian klimatycznych, degradacji środowiska na przesiedlenia czy migracje. Kwestiami uchodźców zajmuje się też nowa Fundacja Emic, z którą mieliśmy przyjemność realizować projekt „Wielogłos”, badający systemy integracji cudzoziemców z lokalnymi społecznościami.

Tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska na całym świecie odbywał się pod hasłem „Go Wild for Life”. Do tego hasła nawiązywały warsztaty prowadzone przez Konkubinat Ceramiczny Rękoczyn i Domkultury_Bydgoskie oraz Stowarzyszenia Twórczego CECH. Powstały ceramiczne liście i kwiaty oraz wielkoformatowy, wielokolorowy drewniany napis „I <3 Wild”.

Śniadanie na Trawie to miejsce spotkań starych znajomych, przyjaciół, ale także możliwość poznania osób z różnych środowisk, sektorów, okazja do nawiązania kontaktów. FaniMani namawia do „dobrych zakupów”, za pomocą których klienci i klientki wspierają wybrane fundacje czy stowarzyszenia. W czasie Śniadania ekipa FaniMani tłumaczyła, w jaki sposób, bez dodatkowych kosztów, wspierać wybrane organizacje, ale też miała okazję, żeby poznać fundacje i stowarzyszenia, na rzecz których działają.

Śniadaniu zawsze towarzyszą koncerty. Tradycyjnie zaczynamy smyczkami — w tym roku po raz kolejny z Toruńskiego Kwartetu Smyczkowego. Potem zagrali bydgoscy Illegal Boys, dosłownie porywając tłum do tańca oraz toruński MGM. Na zakończenie odbył się koncert piosenek Czesława Niemena, Marka Grechuty i Andrzeja Zauchy. Piosenki mistrzów wykonali laureatki i laureaci telewizyjnych programów „talent show”, artystki i artyści związani z naszym regionem: Sławek Uniatowski, Agnieszka Twardowska, Tobiasz Staniszewski, Paweł Wolsztyński i Kamil Czeszel oraz Kasia Kowalska.

Śniadanie na Trawie to także joga (od samego rana z Weroniką Kokot-Cołbecką oraz spektakularne elementy acro-jogi Studia Yo), cyrkowe sztuczki z Cyrkową, bańki z Klaunem Koko, taniec dziewczynami ze Studia Tańca Defense i capoeirą z Capoeira Angola Toruń oraz Zimba Warszawa.

Dziękujemy Wam wszystkim, że z nami byliście!