Lato z programem „Dom Kultury+”

W Morzeszczynie poznaliśmy historię Kociewia, w Turku zastanawialiśmy się nad dziełami Józefa Mehoffera, Gostycyn opanowali przybysze nie z tego świata, a Mała Nieszawka zaskoczyła nas wielością lokalnych zespołów artystycznych — to wszystko dzięki programowi „Domy Kultury+ Inicjatywy Lokalne 2020”, stworzonemu przez Narodowe Centrum Kultury.

Wraz z czteroma lokalnymi ośrodkami kultury, Gminnymi Ośrodkami Kultury w Gostycynie i w Morzeszczynie, Gminnym Centrum Kultury w Małej Nieszawce oraz Miejskim Domem Kultury w Turku, przeprowadziliśmy diagnozy funkcjonowania kultury na obszarze działania tych instytucji. Przy realizacji projektu pomagali nam również studentki i studenci Instytutu Socjologii UMK, którzy mocno zaangażowali się w projektowanie diagnoz, jak również w rozmowy i spotkania z mieszkankami i mieszkańcami.

Celem projektu jest wzmocnienie współpracy pomiędzy ośrodkami kultury a mieszkankami i mieszkańcami, rozwijanie kapitału kulturalnego oraz wzmocnienie zaangażowania instytucji kulturalnych w życie lokalnych społeczności. Projekt składa się z dwóch części: diagnozy oraz konkursu na nowe, oddolne inicjatywy, które dzięki dofinansowaniu z Narodowego Centrum Kultury będą realizowane.

Naszym zadaniem było zdiagnozowanie funkcjonowania kultury oraz jej potencjałów: dlatego też przy pomocy zaangażowanych animatorów rozmawialiśmy z mieszkańcami, liderkami i liderami społecznymi oraz działaczkami i działaczami, odkrywając lokalne talenty, potencjały drzemiące w ludziach i miejscach, jak również bacznie przyglądając się temu, co można zrobić, aby poprawić funkcjonowanie lokalnych ośrodków kultury. Pojawiło się wiele świetnych pomysłów, zarówno tych bardziej kulturalnych, jak również tych nastawionych na integrację mieszkańców i wspólne działanie. (Piżama party w największym parku w gminie połączone z koncertem, warsztatami kulinarnymi i tkackimi oraz wspólnym wsłuchiwaniu się w lokalne legendy? Idealny pomysł!).

Projekt ten po raz kolejny pokazuje siłę społeczności lokalnych, pasji i talentów drzemiących w ludziach oraz siłę kultury w ogóle. Trzymamy kciuki za wszystkie ośrodki i wszystkie osoby, które mieliśmy okazje poznać i z niecierpliwością czekamy na wybór oraz realizację najlepszych inicjatyw mieszkańców!

Zobacz fotorelację