One Billion Rising — Nazywam się Miliard

Protestuj, tańcz, powstań przeciwko molestowaniu seksualnemu wobec kobiet i dziewcząt! Jedna za miliard, miliard za jedną. Pracownia Zrównoważonego Rozwoju wspiera toruńską edycję międzynarodowej akcji One Billion Rising, która jest protestem przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt. W tym roku organizatorki zwracają szczególną uwagę na kwestie molestowania.

Dlaczego taniec? Bo tańcząc rządzę swoim ciałem. Wspólny taniec wyzwala energię. Polska akcja nosi nazwę „Nazywam się Miliard”, by w ten sposób okazać solidarność i wsparcie dla wszystkich kobiet na świecie, które doświadczają przemocy.

Ofiarami molestowania seksualnego padają najczęściej kobiety: w domu, szkole, pracy, na ulicy, środkach komunikacji publicznej. Z badań przeprowadzonych we wszystkich krajach Unii Europejskiej wynika, że różnych form molestowania seksualnego doświadczyło od 45% do 55% kobiet powyżej 15. roku życia — od fizycznych przez werbalne po cybermolestowanie. Z badań wynika, że fizycznych form, takich jak niechciane dotykanie, przytulanie, całowanie doświadczyło 29% kobiet powyżej 15. roku życia, werbalne formy — żarty i komentarze z podtekstem seksualnym dotknęły 24% kobiet, 11% kobiet doświadczyło niewerbalnych form molestowania (w tym cybermolestowania): obraźliwych seksualnie jednoznacznych e-maili lub wiadomości SMS.

Spotkajmy się 14 lutego 2016 roku w centrum handlowym Toruń Plaza, aby zaprotestować przeciwko tego typu zachowaniom, okażmy solidarność z kobietami, które doświadczyły przemocy. O godzinie 15.00 rozpoczną się próby tańca, od 15.00 do 17.00 będzie można spotkać się z ekspertkami i ekspertami, którzy doradzą, co robić, gdy jest się świadkiem przemocy lub jej ofiarą, jak jej unikać i się bronić. Tańczymy o godzinie 16.00!