W tym roku nie będzie Śniadania na Trawie

Pierwsze Śniadanie na Trawie zostało zorganizowane przez Pracownię Zrównoważonego Rozwoju, CCP Toruń-Pacific (Płatki Nestle) oraz Urząd Miasta Torunia w 2008 r.

Przez 10 lat wiele się zmieniło, między innymi lokalizacja pikniku, a także nasi partnerzy: Urząd Miasta Torunia wycofał się ze współorganizacji wydarzenia, Śniadanie zostało wpisane w kalendarz Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Niezmienna pozostała forma świętowania Dnia Ochrony Środowiska: co roku zmienialiśmy wybraną przestrzeń Torunia w wielki zielony trawnik. Spotykali się na nim mieszkańcy przede wszystkim Torunia, Województwa i coraz liczniejsi przyjezdni.

Każdego roku z możliwości piknikowania na czystej trawie korzystały tysiące osób. Organizowaliśmy warsztaty z zakresu ochrony przyrody, ekologii, zrównoważonego rozwoju, pogadanki, animacje, koncerty oraz jarmark ekologicznej żywności i rękodzieła. Otrzymywaliśmy wiele wyrazów sympatii, pochwał, zwłaszcza w zeszłym roku, kiedy trawą pokryliśmy ulicę Bulwar Filadelfijski.

Impreza cieszyła się też dużym zainteresowaniem mediów, zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich — Śniadanie gościło na antenie Radia Zet, Czwórki, Teleexpressu i TVN. Relacje fotograficzne ze Śniadania biły rekordy oglądalności w mediach społecznościowych. Uważamy, że były doskonałą i wyjątkową promocją naszego miasta, Torunia.

Z roku na rok Śniadanie na Trawie było coraz bardziej popularne wśród jego uczestników, przyciągało tłumy, jednak jego organizacja stawała się coraz trudniejsza, zarówno ze względów logistycznych i proceduralnych, ale także finansowych, którym coraz trudniej jest nam podołać.

Od kilku lat nie możemy liczyć na wsparcie Urzędu Miasta Torunia, problemem stało się już choćby ustalenie lokalizacji dla pikniku. Na początku czerwca odbywa się w Toruniu wiele imprez, niestety Miasto nie posiada strategii organizacji imprez plenerowych na Starym Mieście. Śniadanie przestało się mieścić w kalendarzu imprez planowanych na Starym Mieście.

Kiedy w Urzędzie zasugerowano nam organizację pikniku na Bulwarze Filadelfijskim, podjęliśmy wyzwanie. Przekształcenie ulicy w przyjazną ludziom zieloną przestrzeń spotkało się z entuzjazmem uczestników Śniadania, a także przypadkowych spacerowiczów i dziennikarzy. Zamknięcie ulicy wiąże się z wieloma komplikacjami i dodatkowymi kosztami. Pomoc ze strony Miasta była i w tym przypadku niewystarczająca (nie chodzi nam o pomoc finansową, takiej nie oczekiwaliśmy, ale liczyliśmy na pomoc przy formalnościach związanych z zamknięciem ulicy, zorganizowaniu objazdów itp).

Kilkakrotnie spotkaliśmy się z opinią pracowników jednostek podległych Urzędowi Miasta, że w Toruniu jest wystarczająco dużo imprez plenerowych i Śniadanie stało się zbędne. Być może mają rację. Dlatego postanowiliśmy nie organizować Śniadania na Trawie w 2018 r. Chcemy sprawdzić, czy Toruń potrzebuje zielonej przestrzeni w centrum miasta, gdzie można na czystej trawie zjeść śniadanie, posłuchać muzyki, dowiedzieć się czegoś na temat przyrody, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju, poznać organizacje pozarządowe z regionu. Planujemy zastanowić się wspólnie z naszymi partnerami, czy i jak powinniśmy zmienić formułę pikniku czy w ogóle z niego zrezygnować. W 2018 roku Śniadania na Trawie nie będzie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przez te lata nas wspierali, współpracowali z nami, partnerom, sponsorom, organizacjom pozarządowym, a zwłaszcza wszystkim, którzy co roku wspólnie z nami świętowali Dzień Ochrony Środowiska na zielonej trawie w centrum miasta.

 

Zobacz plakaty poprzednich edycji

Ostatnie, ubiegłoroczne Śniadanie — fotorelacja autorstwa Macieja Wasilewskiego