13. Forum Praktyków Partycypacji – podsumowanie udziału PZR

13. Forum Praktyków Partycypacji. Dwa dni rozmów o demokracji, dialogu i współpracy

Jak rozmawiać o partycypacji w czasach polaryzacji? Co z budowaniem zaangażowania mieszkańców_nek? I jak mierzyć wpływ procesów partycypacyjnych? I jak tworzyć miejsca, które wzmacniają wspólnotę?

O tych i wielu innych wyzwaniach rozmawialiśmy podczas 13. Forum Praktyków Partycypacji, które odbyło się 15–16 czerwca w Toruniu.

Pracownia Zrównoważonego Rozwoju była partnerem lokalnym wydarzenia organizowanego przez Fundację Stocznia we współpracy z Gminą Miasta Toruń. Forum zgromadziło osoby pracujące w samorządach, organizacjach społecznych, instytucjach publicznych, środowisku akademickim oraz lokalnych inicjatywach obywatelskich z całej Polski.

Dla naszego zespołu było to szczególne wydarzenie. Nie tylko współtworzyliśmy Forum organizacyjnie i merytorycznie, ale również aktywnie uczestniczyliśmy w programie jako prowadzący, paneliści_stki oraz uczestnicy rozmów i warsztatów.

PZR i sieć satelicka na Forum

W Forum udział wzięły osoby związane z Pracownią Zrównoważonego Rozwoju oraz naszą siecią współpracowników i współpracowniczek.

Sesje prowadzili:

  • Joanna Suchomska,
  • Krzysztof Ślebioda,
  • Mariusz Godlejewski.

W wydarzeniu uczestniczyły również:

  • Magdalena Jasińska,
  • Ola Kasiorkiewicz-Demko,
  • Sylwia Żulewska,
  • Katarzyna Zawolik,
  • Katarzyna Gołuńska

a także osoby współpracujące z PZR w ramach naszej sieci eksperckiej:

  • Martyna Nagórska,
  • Janusz Kaźmierczak,
  • Piotr Jarczyk,

To dla nas ważne, ponieważ Forum od lat jest miejscem spotkania ludzi, którzy mimo różnych doświadczeń i specjalizacji pracują wokół podobnych wartości: dialogu, współpracy i wzmacniania wpływu mieszkańców na sprawy publiczne.

Uczestniczki i uczestnicy Forum Praktyków Partycypacji siedzą w kręgu podczas sesji warsztatowej. W centrum kadru znajduje się brodaty mężczyzna w okularach, siedzący z założoną nogą na nogę i aktywnie uczestniczący w rozmowie. Obok niego siedzi osoba robiąca notatki w zeszycie, a pozostali uczestnicy słuchają i obserwują dyskusję. Wszyscy mają identyfikatory wydarzenia. Zdjęcie pokazuje kameralną atmosferę dialogu, wymiany doświadczeń i wspólnego poszukiwania rozwiązań w gronie praktyków partycypacji.
fot. Wojciech Radwański / Fundacja Stocznia

Cztery sesje prowadzone przez zespół PZR

Podczas Forum członkowie naszego zespołu prowadzili sesje poświęcone najważniejszym wyzwaniom współczesnej partycypacji.

Joanna Suchomska zaprosiła uczestników do rozmowy o tym, jak mierzyć wpływ procesów partycypacyjnych oraz jak pracować z konfliktami, emocjami i oporem pojawiającymi się podczas procesów społecznych.

Krzysztof Ślebioda współprowadził sesję dotyczącą funkcjonowania różnego rodzaju ciał dialogu – rad seniorów, młodzieżowych rad, rad działalności pożytku publicznego oraz innych form przedstawicielstwa obywatelskiego.

Mariusz Godlejewski poprowadził warsztat poświęcony komunikacji procesów partycypacyjnych w mediach społecznościowych. Rozmawialiśmy o tym, jak przejść od informowania do realnego angażowania mieszkańców oraz jak budować komunikację opartą na relacjach i uczestnictwie.

Szerokie ujęcie sali warsztatowej podczas Forum Praktyków Partycypacji. Uczestniczki i uczestnicy siedzą w dużym kręgu ustawionym z krzeseł, rozmawiają i słuchają prowadzącego. Po prawej stronie kadru prowadzący stoi na środku otwartej przestrzeni i zwraca się do grupy, angażując uczestników w ćwiczenie lub dyskusję. Jasna, nowoczesna sala z drewnianą podłogą i wysokim sufitem podkreśla otwartą formułę spotkania. Zdjęcie pokazuje atmosferę współpracy, aktywnego udziału i wspólnego uczenia się w gronie osób zajmujących się partycypacją obywatelską.
fot. Wojciech Radwański

Forum jako przestrzeń wspólnego uczenia się

Przez dwa dni uczestnicy i uczestniczki mogli wybierać spośród kilkudziesięciu sesji, warsztatów i debat poświęconych m.in.:

  • partycypacji młodzieży,
  • współpracy międzysektorowej,
  • ewaluacji procesów społecznych,
  • komunikacji,
  • dostępności,
  • dialogowi obywatelskiemu,
  • oraz wyzwaniom stojącym dziś przed demokracją lokalną.

Forum po raz kolejny pokazało, że partycypacja nie jest zestawem narzędzi ani procedur.

To przede wszystkim sposób myślenia o współpracy, który wymaga słuchania różnych perspektyw, budowania zaufania i tworzenia przestrzeni do rozmowy nawet wtedy, gdy pojawiają się różnice zdań.

Wracamy z nową energią

Jedną z największych wartości Forum są rozmowy prowadzone pomiędzy sesjami, wymiana doświadczeń i możliwość spotkania osób, które na co dzień mierzą się z podobnymi wyzwaniami w różnych częściach kraju.

Wynosimy Forum inspiracje, pomysły i kontakty. Ale przede wszystkim przekonanie, że środowisko praktyków i praktyczek partycypacji stale się rozwija i ma coraz więcej doświadczeń, którymi może dzielić się z innymi.

Dziękujemy wszystkim osobom, które spotkaliśmy podczas Forum.

Do zobaczenia podczas kolejnych rozmów, warsztatów i procesów, które pomagają tworzyć miasta, gminy i społeczności razem.

📸 Poniżej publikujemy galerię zdjęć Wojtka Radwana pokazujących udział zespołu PZR i naszej sieci współpracowników w 13. Forum Praktyków Partycypacji.