Rekrutacja do projektu „Działaj lokalnie bez barier” – zgłoś się do 7 września
Masz pomysł, co warto zmienić w swojej miejscowości, żeby była bardziej dostępna? Chcesz działać, ale nie wiesz, od czego zacząć? Ruszyła rekrutacja do projektu „Działaj lokalnie bez barier” w „Programie Równych Praw” prowadzonym przez Fundację im. S. Batorego . Do 7 września czekamy na zgłoszenia pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami z województwa kujawsko-pomorskiego.
Niedostępny urząd. Brak tłumacza polskiego języka migowego. Informacja przygotowana w niedostępnej formie. Przestrzeń publiczna, z której trudno samodzielnie korzystać. Czasem także zwykły nieodśnieżony chodnik, który dla części mieszkańców staje się barierą nie do pokonania.
Osoby z niepełnosprawnościami spotykają się z takimi sytuacjami na co dzień. Dlatego często najlepiej wiedzą, co w ich miejscowościach wymaga zmiany. Ich doświadczenie jest źródłem wiedzy o dostępności lokalnych usług, instytucji i przestrzeni.
Jednocześnie samo dostrzeżenie problemu nie zawsze wystarcza. Trzeba jeszcze wiedzieć, jak przełożyć własne doświadczenie na konkretne działanie. Jak zgłosić problem? Jak rozmawiać z samorządem? Jak korzystać z konsultacji społecznych i innych narzędzi partycypacji? Jak zaangażować inne osoby?
Właśnie w tym chcemy wspierać uczestników i uczestniczki projektu „Działaj lokalnie bez barier”.

Od własnego doświadczenia do działania
Do projektu zapraszamy 8 pełnoletnich osób z niepełnosprawnościami mieszkających w województwie kujawsko-pomorskim. Rekrutacja trwa do 7 września 2026 roku.
Nie szukamy gotowych ekspertów i ekspertek od partycypacji. Nie trzeba też działać w organizacji społecznej ani mieć doświadczenia w kontaktach z samorządem.
Ważne jest natomiast to, że widzisz w swoim otoczeniu problem, potrzebę albo możliwość zmiany i chcesz zrobić pierwszy krok.
Jak mówi koordynatorka projektu Ola Kasiorkiewicz-Demko:
Nie chcemy mówić osobom z niepełnosprawnościami, co powinno zmienić się w ich miejscowościach. To one najlepiej znają bariery, z którymi mierzą się na co dzień. Chcemy dać im wiedzę, narzędzia i wsparcie, dzięki którym będą mogły przełożyć swoje doświadczenie na konkretne lokalne działania.
Co otrzymasz w projekcie?
Projekt łączy zdobywanie wiedzy z jej praktycznym wykorzystaniem. Dlatego uczestnicy i uczestniczki nie zakończą udziału na szkoleniach.
W ramach projektu:
- weźmiesz udział w 4 bezpłatnych warsztatach szkoleniowo-wzmacniających w Toruniu, podczas których poznasz podstawowe narzędzia partycypacji;
- otrzymasz indywidualne wsparcie mentora lub mentorki, którzy pomogą Ci przejść od pomysłu do konkretnego działania;
- będziesz mieć możliwość skorzystania ze wsparcia asystenta oraz tłumacza polskiego języka migowego;
- otrzymasz zwrot kosztów podróży na warsztaty;
- otrzymasz mikrogrant na realizację własnej inicjatywy lokalnej;
- poznasz inne osoby z regionu i będziesz mieć przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz wzajemnego uczenia się.
Najważniejszym etapem będzie przejście od rozmowy do działania. Każda osoba uczestnicząca w projekcie zaplanuje własną inicjatywę odpowiadającą na problem lub potrzebę dostrzeżoną w swojej społeczności.
Cztery spotkania, mentoring i własna inicjatywa
Warsztaty odbędą się w Kulturalnym HUB-ie Bydgoskiego Przedmieścia przy ul. Bydgoskiej 50 w Toruniu.
Zaplanowaliśmy je na:
- 29 października 2026 r., godz. 10:00–16:00
- 20 listopada 2026 r., godz. 10:00–16:00
- 5 grudnia 2026 r., godz. 10:00–16:00
- 11 grudnia 2026 r., godz. 10:00–16:00
Działania projektowe będą prowadzone od października 2026 do marca 2027 roku.
Dlaczego warto zabierać głos?
Projekt wyrasta z prostego założenia: osoby, które doświadczają barier, powinny uczestniczyć w projektowaniu rozwiązań, które mają te bariery usuwać.
To właśnie sens zasady „Nic o nas bez nas”. Nie chodzi wyłącznie o konsultowanie gotowych pomysłów, lecz o możliwość zabierania głosu, wskazywania problemów, proponowania rozwiązań i współdecydowania.
Dlatego doświadczenie osób z niepełnosprawnościami traktujemy jako wiedzę potrzebną do projektowania lokalnych polityk i usług publicznych. W projekcie chcemy tę wiedzę połączyć z narzędziami partycypacji i działania obywatelskiego.
Na podstawie doświadczeń ze współpracy z osobami samorzeczniczymi powstanie również zbiór roboczych rekomendacji dotyczących dostępności usług, budynków i informacji dla osób ze szczególnymi potrzebami.
„Nie czekaj, aż ktoś zrobi to za Ciebie”
Dlaczego udział osób z niepełnosprawnościami w życiu lokalnym jest tak ważny? Temu tematowi poświęcony jest również artykuł Magdy Jasińskiej z zespołu PZR, opublikowany w serwisie ngo.pl.
Magda pokazuje w nim, że polityki publiczne nie powstają wyłącznie na poziomie centralnym. Tworzą się także w gminach, powiatach i województwach – wszędzie tam, gdzie podejmowane są decyzje dotyczące transportu, dostępności urzędów, przestrzeni wspólnych, edukacji czy usług społecznych.
Dlatego lokalna zmiana może zacząć się od jednej osoby, która zauważa problem i postanawia coś z nim zrobić.
Zgłoś się do 7 września
Do projektu przyjmiemy 8 osób, dlatego liczba miejsc jest ograniczona. Udział jest bezpłatny.
Formularz zgłoszeniowy należy wypełnić do 7 września 2026 roku.
Wypełnij formularz zgłoszeniowy
O wynikach rekrutacji poinformujemy do 16 września 2026 roku.
Masz pytania dotyczące udziału? Skontaktuj się z koordynatorkami projektu:
Ola Kasiorkiewicz-Demko – o.kasiorkiewicz@pzr.org.pl
Magda Jasińska – m.jasinska@pzr.org.pl
Więcej informacji o projekcie znajdziesz na stronie:
Działaj lokalnie bez barier – strona projektu
Projekt finansowany przez Komisję Europejską w ramach Programu Równych Praw realizowanego ze środków programu CERV finansowanego ze środków Komisji Europejskiej w ramach programu „Obywatele, Równość, Prawa i Wartości” na lata 2021 – 2027.