GreenLab Toruń

Trwające projekty

GreenLab Toruń to projekt, którego celem jest stworzenie przestrzeni wymiany wiedzy i dialogu o zieleni i środowisku w Toruniu oraz przetestowanie partycypacyjnego sposobu dyskusji i podejmowania decyzji o zielonych aspektach funkcjonowania miasta.

Witajcie w projekcie GreenLab Toruń!

W GreenLabie pragniemy stworzyć miejsce, gdzie otwarta komunikacja, dyskusje i wspólne planowanie będą kwitnąć między administracją miasta, mieszkańcami Torunia, organizacjami pozarządowymi oraz ekspertami. To przestrzeń, w której omawiane będą strategiczne zagadnienia dotyczące zieleni i środowiska w naszym pięknym mieście, a także dokonana będzie ocena dotychczasowych działań oraz sposobów podejmowania decyzji.

Niebagatelnym aspektem naszego projektu jest jego wymiar edukacyjny. Dzięki niemu urzędnicy dowiedzą się więcej o potrzebach mieszkańców, a ci z kolei zdobędą wiedzę o wyzwaniach związanych z obszarem zieleni i środowiska z perspektywy odpowiednich instytucji i wydziałów zarządzających miastem. Korzystać będziemy również z bogatej wiedzy i doświadczenia ekspertów zaangażowanych w projekt.

W ramach projektu GreenLab Toruń będziemy posługiwać się dwoma narzędziami: Zielonym Forum Torunia oraz zespołem roboczym GreenLab. To projekt, który ma na celu sprawdzenie, czy zastosowane narzędzia dialogu będą działać efektywnie na terenie Torunia. Razem dążymy do stworzenia lepszego i bardziej zielonego środowiska dla nas wszystkich!

Projekt jest realizowany przez Fundację Pracownia Zrównoważonego Rozwoju i został dofinansowany przez Urząd Miasta Torunia.

 

Posłuchaj o projekcie

 

Przeczytaj FAQ dotyczące projektu

Pobierz dokument

 

Koordynator projektu

  Krzysztof Ślebioda
  tel. 695 254 739
  e-mail. k.slebioda@pzr.org.pl

Edycja I: Zielone Forum Torunia 2023

Na Zielonych Forach Torunia, które miały miejsce w Kopernikańskim Ośrodku Integracji oraz Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym, zgromadziliśmy licznych gości, gotowych do aktywnego udziału w dyskusji na temat przyszłości naszego miasta. Nasze spotkania były pełne inspirujących pomysłów i refleksji, takich jak usprawnienie komunikacji urzędu z mieszkańcami czy zwiększenie zaangażowania społeczności lokalnej w pielęgnowaniu zieleni. W trakcie dyskusji poruszaliśmy również kwestie adaptacji do zmian klimatycznych oraz konieczność ochrony zieleni podczas inwestycji.

Czytaj więcej »

 

Grupa robocza GreenLab Toruń 2023

Nasza grupa składała się z reprezentantów i reprezentantek organizacji pozarządowych, grup nieformalnych, rad okręgów, oraz ekspertek z obszaru zieleni i ochrony środowiska, którzy byli zainteresowani tematyką zieleni. Do naszej dyskusji dołączyli także przedstawiciele i przedstawicielki Wydziału Środowiska i Ekologii oraz kilku innych wydziałów Urzędu Miasta Torunia. Razem tworzyliśmy zespół liczący około 30 osób, z których aktywnie uczestniczyło od 20 do 25 osób.

Czytaj więcej »

 

Rekomendacje GreenLab Toruń 2023

Adresatami rekomendacji są miejskie instytucje, które głównie pracują w obszarze zieleni i środowiska, ale ich wpływ może się rozciągać także na inne wydziały zajmujące się planowaniem przestrzennym, inwestycjami czy komunikacją społeczną.

Czytaj więcej »

 

GreenLab 2024, czyli co dalej?

W nadchodzącym roku chcemy skoncentrować się na Grupie GreenLab (dawna grupa robocza), do której rekrutacja rusza już na początku kwietnia! Zielone Forum — w naszej ocenie — nie do końca się sprawdziło, ale nie chcąc jednak rezygnować z edukacji wymyśliliśmy inną formułę włączenia mieszkańców w proces dyskusji o zieleni (szczegóły już niebawem).

Grupa GreenLab będzie pracowała nad diagnozą problemów i potrzeb związanych z zielenią i środowiskiem w naszym mieście. Ale — co równie ważne — będzie częściowo wspomagała UMT w realizacji pewnych rekomendacji zaakceptowanych przed nasze władze. To istotny aspekt projektu, ponieważ celem GreenLabu jest to, żeby pomysły i sugestie były realizowane. Głęboko wierzymy, że chociaż cześć z nich uda się wdrożyć wspólnie z Wydziałem Środowiska i Ekologii. Po koniec marca poznamy więcej szczegółów.

A co jeszcze nas czeka w 2024? Na pewno będziemy chcieli Was wyciągnąć w teren i wykorzystać potencjał czujnych obserwatorów zieleni w Toruniu.

Aktualności projektu

Pierwsze Zielone Forum toruńskiego Green Labu za nami

W piątkowy wieczór zakończyło się I Zielone Forum Torunia. Mimo kapryśnej aury goście wypełnili całą dużą sale zrewitalizowanego w tym […]

Czytaj dalej
GreenLab Toruń logo

FAQ Projektu GreenLab Toruń

Wokół projektu GreenLab Toruń pojawiło się wiele wątpliwości, pytań i zarzutów. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, ponieważ tym działaniem […]

Czytaj dalej
GreenLab Toruń logo

GreenLab Toruń

to pilotażowy projekt, którego celem jest stworzenie przestrzeni wymiany wiedzy i dialogu o zieleni i środowisku w Toruniu oraz przetestowanie […]

Czytaj dalej
Translate »