Aktywnie na Śniadaniu na Trawie

Śniadanie na Trawie to okazja do przyjemnego spędzenia czasu w przyjaznej przestrzeni miejskiej, jedyna okazja, żeby spędzić dzień na wielkim trawniku w centrum miasta. Zachęcamy do wspólnego piknikowania, słuchania muzyki, odpoczynku, ale także do wzięcia udziału w zajęciach, które przygotowują zaproszone przez nas organizacje, artyści, animatorzy. W tym roku program zajęć jest wyjątkowo zróżnicowany.

Śniadanie na Trawie odbywa się z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska. Przyroda, środowisko, zrównoważony rozwój są w tym dniu najważniejsze.

Co roku wielką popularnością dzieci, ale także dorosłych, cieszy się stoisko leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, którzy opowiadają i pokazują, jak rośnie las. W tym roku na toruńskim Rynku Nowomiejskim pojawią się także przedstawiciele parków krajobrazowych z naszego województwa oraz Ośrodek Edukacji Ekologicznej Wilga. Towarzystwo Przyrodnicze Alauda będzie tworzyć z dziećmi ptasie maski i budować budki lęgowe dla ptaków. Fabryka UTU zaprasza na warsztaty „Wiatraki, turbiny i inne kinetyki”, podczas których powstanie dolina wiatraków, a biorące udział w zajęciach dzieci dowiedzą się, czym są odnawialne źródła energii.

Tegoroczne hasło Światowego Dnia Ochrony Środowiska brzmi: „7 miliardów marzeń. 1 planeta. Korzystaj ostrożnie”. Na rzecz zrównoważonej, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji działa Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie. W tym roku po raz pierwszy jej przedstawiciele pojawią się na Śniadaniu na Trawie, zapraszają do wzięcia udziału w grze miejskiej, oprowadzającej po toruńskich „odpowiedzialnych” miejscach oraz na warsztaty recyklingowe dla dzieci.

Uczestnicy zajęć przygotowanych przez Polską Akcję Humanitarną dowiedzą się, skąd pochodzą zasoby, z których codziennie korzystamy, czy też, w jakich krajach głoduje najwięcej osób i co jest tego przyczyną. PAH na terenie pikniku będzie prowadził zbiórkę na rzecz pomocy ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu. W namiocie Pracowni Zrównoważonego Rozwoju będzie można zapoznać się z naszą działalnością, pokażemy efekty Przepisu na Ulicę oraz zaprezentujemy nasz najnowszy projekt „Senior — Aktywny Mieszkaniec”! Do beztroskiej zabawy zaprosi maluchy ich ulubieniec — Klaun Koko. Ekipa z Grajfer zorganizuje wypożyczalnię gier planszowych. Warsztaty tańca przeprowadzi Grupa Taneczna Defense, a Toruńskie Stowarzyszenie Harmonii Ciała i Umysłu Aikido zaprosi na pokaz aikido, łączący techniki obrony oraz formy z imitacjami japońskiej broni.

To będzie intensywny dzień, zapraszamy!