Wdrożenie rekomendacji Bydgoskiego Włącznika Antysmogowego

Miasto Bydgoszcz rozpoczęło wdrażanie rekomendacji, nad którymi wspólnie Z Urzędem Miasta Bydgoszcz i Bydgoskim Alarmem Smogowym pracowaliśmy w ramach projektu Bydgoski Włącznik Antysmogowy!

Podjęte w Bydgoszczy działania dotyczą wymiany źródeł ogrzewania w zasobie komunalnym:

  • powołany został zespół ds. wymiany źródeł ciepła na paliwo stałe, który będzie wspierał proces wymiany kopciuchów,
  • z początkiem 2024 roku najemcy budynków komunalnych, którzy własnym kosztem wymienią piec bądź przyłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej mogą otrzymać obniżkę czynszu o 50% przez 2 lata.

To zapisy wdrażające rekomendacje wypracowane przez Miejski Zespół Antysmogowy działający w ramach projektu.

Wpisując się już pomału w życzenia świąteczne i noworoczne życzymy sobie i Wam więcej takich procesów partycypacyjnych!

Więcej informacji na bydgoszcz.pl

Rekomendacje Miejskiego Zespołu Antysmogowego

Priorytetem powinno być także podłączanie budynków komunalnych do miejskiej sieci ciepłowniczej, szczególnie w Śródmieściu, gdzie dostęp do sieci nie jest problemem technicznym. W celu przyspieszenia wymiany źródeł ogrzewania w zasobie komunalnym rekomendujemy także wsparcie indywidualnych mieszkańców poprzez obniżenie czynszów po samodzielnej zmianie ogrzewania.

Proces wymiany źródeł ogrzewania w zasobie komunalnym Miasta Bydgoszcz mogłoby także wzmocnić utworzenie miejskiej grupy doradczej składającej się z przedstawicieli spółek miejskich, odpowiednich wydziałów Urzędu Miasta Bydgoszcz i przedstawicieli wybranych organizacji pozarządowych w celu przygotowywania założeń prac remontowych oraz związanych z wymianą źródeł ogrzewania i wydatkowaniem funduszy na te cele