Śniadanie na Trawie. Spotkajmy się!

Międzynarodowy Dzień Ochrony Środowiska obchodzimy w ten sposób od 9 lat. W centrum Torunia rozkładamy 2000 m2 trawy. I zapraszamy. Na trawniku spotykają się przedstawiciele trzech sektorów: organizacje pozarządowe, przedstawiciele zrównoważonego, społecznie odpowiedzialnego biznesu, lokalnych wytwórców naturalnej żywności i rękodzieła, a także samorządowcy.

Tegoroczny plakat „Śniadania na Trawie”, którego autorką jest pochodząca z Torunia Katarzyna Bogucka, doskonale odzwierciedla, jak co roku wygląda nasz piknik.

Dziewięć lat temu pomysł Pracowni Zrównoważonego Rozwoju podchwyciła firma CPP Toruń Pacific, producent płatków Nestle. Wsparła piknik nie tylko finansowo, ale także organizacyjnie. Do dziś „Płatki” są jednym z trzech współorganizatorów „Śniadania”. Wspiera je także Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, a piknik odbywa się w ramach święta naszego województwa.

Tysiące torunian i turystów spędzają wspólnie czas na wyłożonym trawą rynku. Co roku słyszymy pytania, czy ta trawa nie mogłaby zostać dłużej, najlepiej na zawsze. Dla nas to kolejny dowód na to, jak bardzo potrzeba nam, w Toruniu, zielonej przyjaznej przestrzeni, bez barier architektonicznych, darmowych miejsc do siedzenia, miejsca spotkań różnych ludzi. Co roku setki dzieciaków biorą udział w warsztatach na temat przyrody, zrównoważonej konsumpcji, sadzą rośliny, biegają za puszczanymi przez klauna Koko bańkami. W tym roku, wspólnie z toruńskim wydawnictwem Tako, podyskutują o tym, czym jest demokracja. Dorośli będą mogli zobaczyć hybrydowe samochody Toyota Bednarski, porozmawiać ze specjalistami o odnawialnych źródłach energii (Eko Instal), ale także o prawach reprodukcyjnych w kontekście praw człowieka (Amnesty International Toruń).

Wierzymy, że większość uczestników „Śniadania” to świadomi konsumenci. Do współpracy zapraszamy firmy, które mogą sprostać ich wymaganiom. Dla firm to doskonała okazja do promocji, pozyskania nowych klientów. Lokalni producenci żywności i rękodzielnicy także chętnie korzystają z naszego zaproszenia, ich stoiska co roku cieszą się popularnością.

Piknik jest też niepowtarzalną okazją, aby zapoznać się z działaniami lokalnych (i nie tylko) organizacji pozarządowych. W tym roku po raz pierwszy mamy okazję spotkać się z toruńskim oddziałem Amnesty International, bydgoskim Greenpeace. Z Poznania przyjedzie FaniMani.

Działaniom edukacyjnym towarzyszy muzyka. Zapraszamy artystów z regionu, związanych z naszym województwem. W tym roku piknik otworzy Toruński Kwartet Smyczkowy, wystąpi także trio MGM oraz bydgoski zespół Illegal Boys. Wieczorem zapraszamy na koncert piosenek Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy i Czesława Niemena. Zaśpiewają finaliści telewizyjnych programów typu „Mam Talent” czy „The Voice of Poland”. Sławka Uniatowskiego wiele lat temu można było regularnie słuchać w klubie „Niebo”, ale zamienił je na warszawski „Syreni Śpiew”. Kamil Czeszel kiedyś zadziwiał, śpiewając na ulicy Szerokiej. „Śniadanie” jest okazją przypomnienia sobie, jak brzmią na żywo. Agnieszka Twardowska, Michał Kaczmarek, Tobiasz Staniszewski i Paweł Wolsztyński także związani są z naszym regionem, a jednak znani przede wszystkim z telewizji, a nie z występów na żywo. Koncert zakończy Kasia Kowalska.

Podczas pikniku będzie można także ćwiczyć jogę ze Studiem Cołbeccy, tańczyć ze Studiem Tańca „Defense”, spróbować swoich sił z Capoeira Angola Toruń, skorzystać z wypożyczalni gier planszowych z Grajfer albo poleżeć na trawie, czytając książkę lub patrząc w niebo.

Spotkajmy się Śniadaniu na Trawie. Świętujmy. Go Wild for Life! Niedziela, 5 czerwca 2016 roku, start o godzinie 10.00. Toruń, Rynek Staromiejski. Tak było w zeszłym roku: https://goo.gl/sCDdKy.