Menu Śniadania na Trawie 2014

Każdego roku na początku czerwca przestrzeń w centrum średniowiecznego Starego Miasta w Toruniu pokrywają 2000 m2 prawdziwej trawy. W tym roku na Śniadanie na Trawie zapraszamy 14 czerwca, w sobotę, na Rynek Nowomiejski. Współorganizatorami Śniadania są Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i producent płatków śniadaniowych Nestle. Piknik odbędzie się w ramach Święta Województwa. Zapraszamy mieszkańców i turystów do odpoczynku na kocach i leżakach podczas całodniowego Śniadania przy dźwiękach muzyki!

Śniadanie na Trawie rokrocznie odbywa się z okazji obchodów Światowego Dnia Środowiska. Tegoroczne hasło UNEPRaise your voice, not the sea level koncentruje uwagę wokół zagadnień negatywnych zmian klimatycznych, na które demokracja energetyczna może być jedną z odpowiedzi.
Dlatego chcemy zwrócić uwagę mieszkańców naszego województwa na zagadnienia związane z pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, funkcjonowaniem rozproszonych systemów energetycznych oraz udziału społeczeństwa w wyborze kierunku rozwoju energetyki w Polsce.

Śniadanie  nie może się obyć bez jedzenia! Zachęcamy do zabrania ze sobą domowych wypieków, owoców, kanapek. Gdyby komuś nie wystarczyły własne zapasy, zdrowe ekologiczne produkty będzie można kupić na towarzyszącym Śniadaniu jarmarku regionalnych artykułów spożywczych. A tam będzie można znaleźć m.in.: świeże sery, chrupiące pieczywo z samopszy, miody, eko-oleje i domowe konfitury. Na stoiskach pojawią się także twórcy rękodzieła artystycznego oraz upcyclingu.

Poobiedni deser z okazji Święta Województwa Kujawsko Pomorskiego serwuje Marszałek Województwa. Zapraszamy na tort!

Zachęcamy, aby poza odpoczynkiem, piknikowaniem, znaleźć czas na udział w działaniach edukacyjnych, skorzystać z możliwości pozyskania informacji na temat przyrody,ochrony środowiska czy odnawialnych źródłeł energii. W ramach edukacji ekologicznej odbędą się warsztaty i inne działania skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Na stoisku Zielonego Instytutu i Fundacji Przestrzenie Dialogu dowiemy się wszystkiego o energetyce rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii oraz jak zostać producentem zielonej energii „u siebie w domu”. Na stoisku CERREC naprawimy zepsute przedmioty, z których ponownie będzie można korzystać.

Do porannej kawy polecamy Wiadomości Ekologiczne. Gazeta przybliży ideę demokracji energetycznej i podpowie, jak można zmienić codzienne życie i nasze miasta, aby były bardziej przyjazne środowisku.

PZR zaprasza do wspólnego budowania hoteli dla owadów, Towarzystwo Przyrodnicze Alauda pomoże w wykonaniu budek dla ptaków i opowie o ptakach łąk i bagien, razem z Kujawskim pomożemy pszczołom, Lasy Państwowe zaprezentują ekosystem lasu, a stowarzyszenie Polska Akcja Humanitarna zaprosi do uczestnictwa w wielkoformatowych grach związanych z oszczędzaniem wody.

Na tym nie koniec zajęć edukacyjnych! Fundacja Fabryka UTU wspólnie z uczestnikami stworzy ekologiczne farby warzywno-owocowe i jadalną biżuterię, Fundacja Feniks pokaże jak tworzyć oryginalne przedmioty z papierowej wikliny, natomiast PZR zademonstruje jak można stworzyć przykuchenny ziołowy ogródek.

Piotr Majewski – Mistrz Mowy Polskiej – zaprosi wystawców eko-jarmarku, partnerów Śniadania do zielonej kawiarenki na krótkie rozmowy na temat ekologii, środowiska i demokracji energetycznej.

Na Śniadaniu obecne będą także Rady Okręgów z Torunia, które będą dyżurować, pytać i zapraszać mieszkańców do współdecydowania o swojej okolicy.

Brazylijski mistrz capoiery z zespołem zaprezentuje pokaz tej egzotycznej sztuki walki, instruktorka jogi, Magda Balcerowicz, zaprosi na poranną sesję jogi na trawie. Nie zabraknie również uwielbianego przez dzieci Klauna Koko i jego świata kolorowych baniek.

Śniadanie na Trawie co roku stwarza możliwość słuchania różnorodnej muzyki w niepowtarzalnych okolicznościach. Koncerty zainauguruje Kwartet Smyczkowy PRESTIGE z Bydgoszczy. Muzycy związani z Operą Nova, Filharmonią Pomorską i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną tworzą niebanalne aranżacje muzyk i klasycznej. Około godziny 13 usłyszymy znakomitego toruńskiego pianistę Bogdana Hołownię w repertuarze znanym z Kabaretu Starszych Panów.

Gwiazdą Śniadania na Trawie będzie zespół Voo Voo. Na wieczornym koncercie usłyszymy utwory z „Nowej płyty”. Perkusistą Voo Voo jest pochodzący z Torunia Michał Bryndal wcześniej związany z zespołem SOFA.

Szczegółowy program wydarzenia przedstawimy niebawem.

Zapraszają organizatorzy: Pracownia Zrównoważonego Rozwoju wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego i producentem płatków śniadaniowych Nestle.

Działania edukacyjne dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

Partnerami Śniadania na Trawie 2014 są:
Marwit, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, GOH Pokarm Życia, Z Kujawskim pomagamy pszczołom,

Toyota Bednarscy, EDF Toruń, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Hotel Copernicus, Europejskie Sieci i Centra Napraw i Ponownego Wykorzystania CERREC, Pracownia CSR oraz restauracje Royal India, Manekin i Piccolo.

Edukacja ekologiczna: PZR, Towarzystwo Przyrodnicze Alauda, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu, Zielony Instytut i Fundacja Przestrzenie Dialogu, Polska Akcja Humanitarna , Fundacja Fabryka UTU, Fundacja Feniks.